Kurdisch lernen - Kurmancî / Soranî / Zazakî

Sonstiges => Plauderecke => Thema gestartet von: Osman am 25. April 2006, 20:50:23

Titel: Kurdistan Politik Forum
Beitrag von: Osman am 25. April 2006, 20:50:23
Kurdistan Politik Forum  www.politikforum.de
Titel: Re: Kurdistan Politik Forum
Beitrag von: Hejaro am 25. April 2006, 23:11:25
Gelekî sipas, hevalê Osman.
Vielen Dank, nein Freund Osman.
Titel: Re: Wald brende in kurdistan=>Shêwata ciyaye Kurdistane
Beitrag von: Mîtanî_47 am 29. August 2006, 22:32:41
Silav û rêz beshdarvane malpera Kurdis netHevalno ew mijar min li wir nivîsî hevîdarim ku hûn jî nerîne xwe li wir bînen ziman.
Cima ciyaye, dar û daristane me ten shewitandin ji deste leskeren tirkan?
bi sedsala ku dar û devîye me ten talankirin shevitandin cima capamenî li ser van pirsgirekan ne nivîsin û xeber nadin?


Bi sedsala ku dewleten dagirker zaro û zeche me bav û kale dikujin dewlete ewrupa û gele cihane cave xwe digre dewlete dagirker dibejin kurd tunê ne dibe terorîstin ma gelo wan dar û devîye,cuk û heywanen ku li kurdîstane ci kirine ma  xweza jî gelo teroriste?Le  cima devleten ewrupa li ser van shevata ciya ye me ne capamenî neji gele wan tistek dibejin tistek din heye dibejin mafe parastina xweza ye cihane hene ma gelo ew ciya ye me ku ten shevitandin jibo dar û daristanen kurdana nayen parastin heger ew dibejin em mafe parastinen xweza ye cihane ne cima wan dive  re nedin devlata tirk ku wan ciya bi shevitenin.
Hevalno ez hevîdarim ku am bibin yek û wana îsyar bikin heger ew mafe parastinen xwezaye cihane bin em tewa nameke ji wanre bishînen em wan jibo hew dar û daristane me bi deste leskeren tir ben shevitandin.

ew jî hevalek ji rojna me özgür politika nivîsî ye.Yaşasın ormanların kardeşliği


Sinan Kara

Son günlerin en çok konuşulan olay; orman yangınları. Oysa, bu yeni bir şey değil, yıllardır Doğu ve Güneydoğu, yangın sarmalının tam göbeğinde yaşarken, batı için kopartılan kıyamet bu bölgeler için adeta bir ölüm sessizliği...

Ülkede iki tip orman yakılma biçimi vardır: Birincisi yakılması gereken ormanlar, ikincisi ise yakılmaması gereken ormanlardır.

Birinci şık, coğrafyanın Doğu'su ve Güneydoğu'su için geçerlidir. Burada ormanlar devlet eliyle ve itina ile yakılır, kuşlar, böcekler, kelebekler aklınıza gelen tüm varlıklar bu yangınla birlikte telef edilir, yok olur. Önceleri, evlerin, köylerin yakıldığı bu yerlerde, yakılacak ev ve köy kalmayınca, ağaçlar, insanlarıyla aynı ırkı paylaşan 'Kürt' olan ağaçlar devreye girer.

Sahi, adı 'Kürt' olduktan sonra, her şey mubah değil midir?

İkinci şık, coğrafyanın Ege ve Akdeniz'i için geçerlidir. Buralarda piknikler yapılır, balıklar kızartılır. Efe destanları söylenir, saklambaçlar oynanır ve derken ormanların yandığı görülür. Bu ormanlarda bulunan ağaçlar ise şanlı 'Türk' soyundandır. Bunların yakılması ise oldukça sakıncalıdır.

Çünkü bu ormanlar ülkenin ciğeridir, yüreğidir.

Birinci şıktan olan ise ciğersizdir. Bunun içindir ki, yakılması gereken ormanlardır. Çünkü onlar da tıpkı Heval, Berfin, Zilan gibi birer Kürt'tür...

Ve yakılmalıdır, çoraklaştırılmalıdır. Yok etmek bu alan için bir görevdir. 'Vatan sağolsun' söylemi buralar için geçerli değildir. Adına 'açık alanlar yaratmak, konuşlanılan yerleri tespit etmek' denilen bu kıyım, canlı olan Kürt'ün yaşamasına tahammül etmemenin gereğidir.

Karar verilmiştir, ağacıyla ve fidanıyla o coğrafya teröristtir. Ve o coğrafyada ağaç, kelebek, koyun veya kaplumbağa olmak, hiçbir şeyi değiştirmez, hiçbir ayrıcalık teşkil etmez.

Yokedilen her şey hazinedendir, olmadı, eğitim zayiatıdır. Dersim'de, Amed'te, Gabar'da yakılan ağaçlar, şişman medyanın da ilgi alanına girmez. Onlar, Mehmet, Berke ve Türker'le meşguldürler, saklambaç oynamanın hazzını omuriliklerinde yaşarlar. Ne de olsa Kürt olan ağaçlar, onların atmosfer alanına girmeyecek, yanan ormanlar Zilan için zararlı olacaktır!...

Bizden olanlar ve bizden olmayanlar içgüdüsü hayatın Doğu ve Güneydoğu alanında, olanca acımasızlığıyla sürüp gider. Bu anlamda ağaç veya kuş olmanız fayda etmez, neticede siz birer Kürt'sünüz. Ülkeyi görünmez bir sınırla ayıran çizginin hangi tarafında olduğunuz, sizin olduğu kadar ağaçlarınızın da kaderidir. Ve yakılmanız için gereken şartlara tüm benliğinizle sahipsinizdir...

Ayrıca, yakılan o ağaçlar sizin nefesiniz de değildir. Zaten sizin nefes alma gibi bir lüksünüz de yoktur.

Ama siz, 'Yaşasın Halkların Kardeşliği' şiarından vazgeçmeyerek, bu sloganları daha da zenginleştirme yolunda devam edeceksiniz;

'Yaşasın Ormanların Kardeşliği' diyerek...

Kardeşlik için atılan bu sloganları varsın onlar yine geri çevirsin, ama herkes biliyor ki, yürekli ve ciğerli olmanın erdemi de işte budur...
Titel: Re: Wald brende in kurdistan=>Shêwata ciyaye Kurdistane
Beitrag von: Mîtanî_47 am 30. August 2006, 21:01:43
Ich bin sehr traurig darüber, dass die Wälder in Ost-Türkei (Nord-Kurdistan) durch türkische Sicherheitskräfte und para-militär Gruppen mit der Begründung, dass sich "kurdische Rebellen"  drin verstecken, in Brand gesetzt werden. Ich bin noch trauriger darüber, dass diese Brände in Medien keine Aufmerksamkeit finden und die internationale Gemeinschaft sowie Medien noch einmal ein Auge zu drücken.

Sind Wälder in Kurdistan unwichtiger als die in der Türkei, Griechenland, Portugal, Spanien, Frankreich usw.? Haben unsere Wälder und Tiere keine Bedeutung? Haben Wälder und Tiere auch eine Nation und sind wegen dessen wichtig oder unwichtig, würdig oder unwürdig, gut oder böse? Die Natur, die Erde ist unser Lebensraum und somit ist jeder/jede für ihren Erhalt verantwortlich. Wir Kurden haben für die Natur den Begriff "Xweza", was in unserem Sprachgebrauch fast gleichzusetzen ist wie "Gott". Dieses zeigt, welcher Stellenwert die Natur in unsere Kultur hat. Natur ist für uns lebendig, ein Lebewesen "ein Gott". Ich bin sprachlos und kann keine Worte finden, dass unsere Wälder und Tiere vernichtet werden, weil die Türkei den Konflikt mit kurdischem Volk auf die Wälder und Tiere ausbreiten möchte, um die Kurden an ihre empfindlichsten Stellen zu treffen.

Ich bitte Sie und alle anderen Menschen, die Wälder lieben und für deren Erhalt "kämpfen". Ich bitte jedem Menschen, die Natur zu ehren und zu schonen. Ich bitte Sie und jedem Menschen, sich nicht blind zu stellen und gegen Waldbrände, die durch türkische Sicherheitskräfte angelegt werden zu sehen, zu verurteilen und zu stoppen. Falls Wälder und Tiere auch eine Nation haben sollten, dann müssen sich wohl auch unsere Wälder und Tiere das Leid des kurdischen Volkes tragen und teilen, weil niemand sich für die Rechte der Kurden einsetzt, so wird sich niemand auch für den Erhalt der "kurdischen" Wälder und Tiere einsetzen. Falls die Wälder und Tiere keine Nation haben, so müssen dann alle Menschen ihre Stimme erheben und diese sinnlose Gewalt gegen Natur stoppen.